![](https://stiristul.com/wp-content/uploads/2020/08/tir-romania-blocat-strazi-germania-1536x1152-1-1024x768.jpg)
Polițiștii din orașul german Herborn Seelbach spun că așa ceva nu au văzut niciodată, și anume un mastodont de 40 de tone care a blocat mai multe străzi, după ce a făcut o serie de piruete pe un drum lat de patru metri.
![](https://stiristul.com/wp-content/uploads/2020/08/camion1.jpg)
Din informațiile oficiale ale Poliției din Herborn Seelbach, șoferul român a dat dovadă de maximă lipsă de profesionalism, după ce a încercat să facă o manevră imposibilă, pe un drum lat de patru metri.
Incidentul a avut loc luni dimineața, în jurul orei 9.00. Locuitorii din zona respectivă au sunat îngroziți la Poliție și au reclamat că un TIR a lovit mai multe case, iar mai apoi s-a oprit, blocând două străzi în același timp.
Incidentul a fost relatat și de ziarul Mitteldeutsche Zeitung, care a scris că ”accidentul a avut loc în jurul orei 9 dimineața, mai mulți vecini chemând imediat poliția. Șoferul, care este din România, avea de livrat nouă tone de marfă.
![](https://stiristul.com/wp-content/uploads/2020/08/sofer-de-camion-roman-Herborn-Seelbach-620x400-1.jpg)
A încercat să urce pe o stradă cu TIR-ul de 40 de tone, însă nu a reușit din cauza unei mașini parcate și a îngustimii drumului. Drept urmare, a decis să întoarcă TIR-ul cu spatele, însă manevra nu a reușit. Semiremorca a izbit spatele unei case”. Drept consecință, două străzi au fost blocate timp de cinci ore.
![](https://stiristul.com/wp-content/uploads/2020/08/aaaa.jpg)
Autoritățile au blocat accesul și au obligat societatea unde trebuia să ajungă marfa să plătească costurile intervenției de deblocare a celor două străzi. La fața locului au fost trimise două utilaje de mare tonaj și o macara care au ridicat autotrenul și l-au repus pe stradă.